REACH (z angl. Registration, Evaluation, Authorisation and restriction of CHemicals), tj. Registrace, Evaluace a Autorizace a CHemických látek, je nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 z 18. prosince 2006, které vstoupilo v platnost 1. června 2007. Týká se látek vyráběných v EU nebo do ní dovážených v množství větším než 1 tuna ročně, které musí být do 31. 5. 2018 postupně registrovány.
Kdo, kde a jak musí registrovat?
Za registraci látek jsou zodpovědní jejich výrobci a dovozci. Nařízení se konkrétně vztahuje na:
- výrobce, dovozce, uživatele látek jako takových
- výrobce, dovozce, uživatele látek obsažených v přípravcích
- výrobce, dovozce, uživatele látek obsažených v předmětech
Látky samotné nebo obsažené v přípravcích nebo předmětech se po 1. prosinci 2008 nesmějí ve státech EU vyrábět ani být uváděny na trh (dovoz), pokud nebyly registrovány u Evropské agentury pro chemické látky (ECHA), která sídlí v Helsinkách. Každý výrobce nebo dovozce podá agentuře žádost o registraci, pokud množství této látky je rovno nebo větší než 1 tuna za rok, nebo je-li látka zapsána v příloze IV či V nařízení (ES) č. 1907/2006.
Informace předkládané pro registraci jsou závislé na tonáži vyráběné či dovážené látky (viz přílohy VII, VIII, IX a X nařízení (ES) č. 1907/2006). Při vlastní registraci se předkládá technická dokumentace – tzv. dossier – obsahující fyzikálně-chemické, toxikologické a ekotoxikologické vlastnosti vyráběné či dovážené látky a dále Zpráva o chemické bezpečnosti – CSR (Chemical Safety Report) – dokládající posouzení rizik chemické bezpečnosti dle přílohy I nařízení (ES) č. 1907/2006 pro každou látku samostatně, která je obsažena v přípravku nebo předmětu pro registrační tonáž nad 10 tun. Hodnocení látek pak provádí ECHA a až poté jsou látky uvolněny k užití. V opačném případě nejsou výroba či dovoz látky povoleny.
S využitím údajů předběžné registrace se po 1. lednu 2009 začínají vytvářet tzv. Fóra pro výměnu informací (SIEF, z angl. Substance Information Exchange Forums). Společnosti v SIEF sdílí a posuzují data a začnou připravovat společné části registrací (společné předkládání údajů), které předkládá hlavní žadatel o registraci. Nakonec zašle každá společnost registraci, obsahující její specifické informace, které navazují na společné části registrace. Při této proceduře také zaplatí registrační poplatek. Společnosti si v rámci SIEF rozdělí poměrné části nákladů na testování. Každá společnost pak financuje zkoušky, které potřebuje pro svou vlastní registraci.
Kdy je nutno registrovat?
Výrobci nebo dovozci mohli v období od 1. června 2008 do 30. listopadu 2008 využít možnosti předregistrace zavedených látek, potom pro ně platí povinnost registrace látek ve lhůtách dle čl. 23 nařízení (ES) č. 1907/2006. Tyto lhůty jsou závislé na množství vyráběné či dovážené látky a stupni její nebezpečnosti. Pokud výrobce nebo dovozce zavedenou látku předběžně nezaregistroval, nesmí ji počínaje 1. prosincem 2008 v EU vyrábět ani uvádět na trh a je povinen předložit žádost o registraci s příslušnou dokumentací dle hlavy II nařízení (ES) č. 1907/2006 a s výrobou nebo dovozem započít až po vyřízení registrace.